You are here

Share page with AddThis

Znajdź swoje cyklameny!

Aktualności
23.10.2018
Cyclamen

Na początku jesieni na rynku pojawiają się pierwsze cyklameny, nadchodzi również czas na zmianę warunków ich uprawy.

„Po takim ciepłym i słonecznym lecie może to stanowić nie lada wyzwanie”, mówi Ben Geijtenbeek, starszy specjalista ds. uprawy w Syngenta Flowers®, pracujący w Enkhuizen w Holandii.

Jesienią, wraz z pogarszającymi się warunkami uprawy, wzrasta ryzyko wystąpienia problemów. Oznacza to, że rośliny muszą sobie radzić z niższym natężeniem światła, krótszymi dniami i wyższym poziomem wilgotności powietrza. Problemy z korzeniami, wyciąganie się roślin, grzyby z rodzaju Botrytis oraz niższa jakość kwiatów to potencjalne ryzyko, z którym muszą zmierzyć się producenci.

Jak sobie poradzić - Ben przekazuje porady dotyczące uprawy, które pozwolą uniknąć takich problemów.

„Zdecydowanie zalecamy producentom kontrolowanie i utrzymywanie odpowiedniej równowagi składników pokarmowych w doniczce, uwzględniając niższe zapotrzebowanie roślin na wodę jesienią spowodowane przez mniejsze parowanie oraz zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na nawozy wynikające z większych rozmiarów roślin i szybko rozwijających się kwiatów”.

Ben dodaje „Dopóki rośliny są bardzo aktywne, należy zwracać szczególną uwagę na poziom wapnia, gdyż jest on bardzo ważny dla jakości liści i kwiatów oraz odporność na grzyby z rodzaju Botrytis. Ten okres uprawy charakteryzuje się również większym zapotrzebowaniem na potas.”

Przez całą jesień należy uważnie monitorować poziom pH (kwasowość) i zasolenie (EC).

Kontrola klimatu to inny ważny aspekt. Należy unikać szybkiego spadku temperatur, w szczególności po słonecznym dniu. Zapobiega to zwiększeniu obciążenia korzeni, co może prowadzić do uszkodzenia brzegów kwiatów i w konsekwencji do pojawienia się szarej pleśni.

Specjalista ds. cyklamenów dodaje „Najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem „zaoszczędzenia” bezpłatnej energii słonecznej jest kontrolowanie ustawień temperatury po południu.” Temperatury powinny obniżać się do poziomu temperatur nocnych bardzo powoli.

Najważniejszą poradą Bena jest aktywne działanie a nie czekanie na pojawienie się problemu!

„Jeśli podejmiesz działania w odpowiednim czasie, uzyskasz piękne cyklameny bez chorób, jakość roślin będzie lepsza, zwiększy się również istotnie procent roślin nadających się do sprzedaży”, mówi.