You are here

Share page with AddThis

Zimowa pielęgnacja szklarni

Aktualności
07.12.2018
Zimowa pielęgnacja szklarni

Uprawy zimowe, takie jak pierwiosnki, bratki, jaskry oraz inne rośliny dwuletnie i byliny, są narażone na różne zagrożenia w tym sezonie. Niski poziom światła, niskie temperatury i wysoka wilgotność względna mogą prowadzić do uszkodzeń liści i kwiatów, a nawet do rozwoju infekcji grzybiczych korzeni.  

Te zagrożenia można jednak zminimalizować za pomocą kilku kroków, mówi Ben Geijtenbeek, starszy specjalista techniczny ds. upraw w Syngenta Flowers®, pracujący w Enkhuizen w Holandii.    

Zapewnia on zdrowie zimowych upraw na dwa sposoby: po pierwsze, rozpoczynając od odpowiedniego materiału genetycznego oraz, po drugie, kontrolowanie elementów, które nazywa „zasadniczymi czynnikami wzrostu” w szklarni.

Ben mówi, „Utrzymuję rośliny w dobrym stanie, zapewniając dość wysoki poziom zasolenia (EC) od samego początku, utrzymując odpowiednią równowagę pierwiastków, EC i pH, czyszcząc dach szklarni w celu zapewnienia maksymalnej ilości światła i utrzymywanie odpowiedniej równowagi pomiędzy temperaturą a poziomem światła.” 

„Trochę ciepła działa korzystnie, mówi. „Zapewnia aktywność roślin i obniża poziom wilgotności. Należy to jednak kontrolować.” Ben doradza niższy poziom ogrzewania przy niższym natężeniu światła oraz umożliwianie wzrostu temperatur w słoneczne dni, naśladując naturalne relacje. Nawadnianie od dołu sprawia, że liście pozostają suche i ma również znaczenie dla utrzymania kontroli klimatu.

Odpowiednią wentylację należy utrzymywać w ciągu dnia i w nocy, zachowując zdrową odległość między roślinami, umożliwiające swobodny przepływ powietrza przy roślinach.

Nawet w przypadku przymrozków nie należy przerywać wentylacji lecz – i jest to kwestia o krytycznym znaczeniu – producenci powinni nie dopuścić do regularnego przekraczania przez rośliny „strefy 0 stopni”. Lepiej jest utrzymywać jedną temperaturę, poniżej zera z dodatkową wentylacją lub nieco powyżej zera.

„Wolę tę drugą opcję,” mówi Ben, dodając „lecz kiedy prognozowany jest okres przymrozków, należy pamiętać o zapewnieniu roślinom wystarczająco dużo wody, zapobiegając przesuszeniu doniczek. Po opadach śniegu należy usunąć śnieg zalegający na dachu szklarni, gdyż wchłania on i odbija światło tak bardzo potrzebne w tym okresie.”

Dobre zarządzanie klimatem i kontrola uprawy może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko uszkodzenia roślin w okresie zimowym. Pozwoli to ograniczyć stosowanie środków chemicznych, (które, jak mówi Ben, i tak działają mniej skutecznie w niskich temperaturach) i oznacza mniej pracy. I oczywiście, zdrowsze uprawy będą prowadzić do lepszych wyników sprzedaży.