You are here

Share page with AddThis

Wskazówka Bena: podlewanie z nawozem po dostawie jest koniecznością

Aktualności
21.10.2019

Sadzonki ukorzenione oraz siewki powinny być podlane z nawozem natychmiast po dostawie - tak radzi Ben Geijtenbeek, specjalista techniczny w Syngenta Flowers. „Po kilku dniach transportu rośliny mogą potrzebować wody, ale zawsze z nawozami.

Jak postępować z roślinami, które dopiero, co dojechały do naszego gospodarstwa. Po pierwsze zapewnijmy roślinom łagodne przejście ze stresujących warunków transportowych do bardziej przyjaznego środowiska. Transport paletek odbywa się w stosunkowo niskich temperaturach, to zabezpiecza rośliny przed wyciąganiem się i nadmierną wilgotnością.

Po otrzymaniu paletek najlepiej zapewnić roślinom stopniowe dojście do optymalnej temperatury w szklarni czy tunelu. Po rozstawieniu paletek dajmy roślinom czas na zaaklimatyzowanie się. Zabezpieczmy rośliny przed nadmierną wilgotnością i silną operacją światła.  Nie polecamy natychmiastowego doniczkowania rozsad tuż po dostawie.

Bardzo ważne jest zapewnienie rozsadom dobrego nawożenia nawet w czasie przed sadzeniem. Polecamy zbilansowane nawożenie roztworem o przewodności 1,5 EC i proporcji składników N:K jak 1:1. Dodatek saletry wapniowej będzie też dobrze wpływał na młode rośliny.

Takie traktowanie roślin nie tylko wzmocni je i zabezpieczy przed atakiem niektórych czynników chorobotwórczych, ale również zapewni szybszy rozwój systemu korzeniowego nowo posadzonych rozsad. Sytuacja niedoboru składników w mikrodoniczce, która może powstać na skutek podlewania paletek wodą bez dodatku nawozów może doprowadzić do bardzo powolnego przekorzeniania się, co w konsekwencji często osłabia rozsady na samym początku uprawy.