You are here

Share page with AddThis

Przygotuj swoje rośliny do sprzedaży

Aktualności
17.04.2019

Autor: Ulrich Eberhardt, specjalista w firmie Syngenta Flowers.

Rozpoczął się, albo wkrótce się rozpocznie pełen pracy sezon roślin rabatowych, rośliny wchodzą w ostatnią fazę uprawy. Teraz bardzo ważne jest zadbanie o szczegóły i przygotowanie roślin do sprzedaży – zarówno do sieci handlowych jak i do finalnych odbiorców.

Oczekuje się, że rośliny będą się charakteryzować wyjątkową trwałością w punkcie sprzedaży               i dlatego należy się skupić na tym aspekcie podczas uprawy. Roślinom rabatowym, takim jak pelargonie, których sprzedaż jest planowana na najbliższe tygodnie, należy zapewnić wystarczająco dużo azotu, aby udało im się zgromadzić dość cukru, który pomoże im przetrwać niekorzystne warunki w okresie sprzedaży i umożliwi bezproblemowe przyjęcie się roślin po wysadzeniu. Nawożenie skupiające się na fosforze wspomaga rozwój pąków kwiatowych i sprawdza się idealnie, kiedy uprawa przechodzi do fazy wzrostu generatywnego. W późniejszym okresie - zrównoważone nawożenie pomoże w uzyskaniu większego zadowolenia klientów. Niemniej jednak, najlepszym sposobem na zapewnienie klientom optymalnego doświadczenia jest dodanie do wszystkich roślin rabatowych nawozu o spowolnionym uwalnianiu, zalecanego przez firmę Syngenta Flowers dla pelargonii Calliope®.

Wysyłka we właściwej temperaturze
Inną ważną kwestią, której często nie poświęca się wystarczająco dużo uwagi, jest przechowywanie roślin w środowisku wolnym od etylenu, które zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, aby usunąć wszelki uwalniany etylen. Dlatego też nie należy trzymać roślin w samochodzie ciężarowym bez klimatyzacji lub odpowiedniej wentylacji. Ponadto, należy upewnić się, że rośliny są transportowane w odpowiedniej temperaturze. Kierowcy ciężarówek często nie zdają sobie sprawy, że ma to kluczowe znaczenie. Na przykład Mandevilla wymaga temperatury, co najmniej 12°C w czasie transportu.

Poświęć odpowiednio dużo czasu na kontrolę upraw
Wielu producentów jest teraz bardzo zajętych sprzedażą i wysyłką roślin, przez co jest im trudno poświęcić wystarczająco dużo uwagi uprawom, aby uzyskać idealne rośliny bez zbyt dużych nakładów pracy. Należy więc poświęcić czas nie tylko na odpowiednie nawożenie i podlewanie roślin, trzeba również pamiętać o zastosowaniu regulatorów wzrostu w odpowiednim terminie. Pominięcie tego zabiegu często powoduje nadmierny wzrost roślin, co z kolei może prowadzić do żółknięcia liści z powodu zbyt dużego zagęszczenia. W rezultacie, pakowanie tych roślin jest bardziej pracochłonne. Bonzi to jeden z tych regulatorów wzrostu, których działanie jest zadowalające w wysokich temperaturach. Ich zastosowanie w odpowiednim terminie może przyczynić się do uzyskania roślin o zwartym kulistym, pokroju, łatwych do zapakowania.

Prosimy o kontakt z naszym przedstawicielem handlowym lub konsultantami ds. upraw w celu uzyskania dodatkowych informacji na temat regulatorów wzrostu i innych kwestii związanych z uprawą. Z przyjemnością służymy pomocą!


© 2019, Syngenta. Wszelkie prawa zastrzeżone. Informacje zawarte w niniejszej publikacji stanowią przedmiot własności zastrzegającego. Nie wolno ich kopiować ani reprodukować w jakikolwiek sposób. Nazwy produktów oznaczone jako ® lub ™, Syngenta Flowers, znak słowny SYNGENTA, logo SYNGENTA, stanowią znaki towarowe należące do Grupy Kapitałowej Syngenta (spółki z tejże grupy kapitałowej). 

Przy opracowywaniu tej publikacji Syngenta dołożyła wszelkich starań, aby dane w niej zawarte były jak najdokładniejsze. Przedstawione w tej broszurze informacje mają charakter jedynie ogólnych wskazówek, i powinny być wykorzystane w oparciu o własną wiedzę i doświadczenie użytkownika oraz z uwzględnieniem lokalnych warunków. Syngenta nie ponosi odpowiedzialności za wyniki uprawy opartej wyłącznie na podstawie zaleceń zawartych w ulotce.