You are here

Share page with AddThis

Praktyczne porady dotyczące nawożenia

Aktualności
01.07.2019

Odpowiednia ilość i skład nawozu ma kluczowe znaczenie w uprawie roślin. Po ponad 40 latach pracy w Syngenta Flowers, specjalista ds. Technicznych Ben Geijtenbeek wie, jaki rodzaj „posiłków” rośliny lubią najbardziej. W tym względzie jedno wie na pewno: nie podawaj swoim uprawom ‘byle czego’.

„Nawóz dla roślin jest jak codzienny obiad dla nas”, mówi Ben Geijtenbeek. „Różne składniki, jak na przykład wapń, potas, magnez i żelazo, są budulcem dla rośliny, a brak nawozu nie oznacza braku wzrostu”. Złe nawożenie, zły wzrost.

Nawozy pojedyncze
Chociaż na rynku oferowane są różne mieszanki nawozów, Ben zaleca producentom stosowanie tych gotowych produktów tylko do prostych i szybkich upraw, do 10 tygodni. W innych uprawach poleca się nawozy jednoskładnikowe, takie jak azotan wapnia lub siarczan magnezu. „W przeciwieństwie do nazwy, wszystkie nawozy zawierają dwa pierwiastki, na przykład wapń i azot. Te nawozy dają najlepsze możliwości dla długotrwałych upraw (> 10 tygodni) jak rośliny doniczkowe, takie jak cyklamen, poinsecja i mandevilla oraz rośliny dwuletnie i byliny. Pozwalają na przygotowanie zbilansowanej kompozycji nawozów dostosowanej do konkretnej uprawy i co bardzo ważne, do wody stosowanej w gospodarstwie.”

Mówiąc o nawozie, wszystko zależy od proporcji poszczególnych elementów i jest widoczne na roślinach. „Najczęściej popełnianymi błędami są: za mała dawka nawozu, nie kontrolowane EC i pH, a najczęściej zbyt uboga mieszanka. Za mało nawozu spowoduje żółknięcie liści, nadmierne wyciąganie się roślin, brak pędów bocznych i finalnie, słabą jakość w ogrodzie. ”

Aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do rozwoju należy dostosować nawożenie do ich potrzeb, pory roku i lokalnych warunków.

Kontrolowane i niekontrolowane czynniki
Ben: „Wiedza producenta w połączeniu z dobrymi odmianami prowadzi do sukcesu.” Pytany o jedną, najważniejszą radę, co zrobić aby uprawa była udana – odpowiada: “jest długa lista czynników, nad którymi trudno w pełni zapanować w naszych obiektach, takich jak światło, temperatura czy wilgotność. Upewnijmy się, że nawożenie, które jest całkowicie kontrolowane przez nas, jest w centrum naszej uwagi. To jest jeden z najważniejszych elementów wpływających na jakość roślin.”