You are here

Share page with AddThis

Petunia odpowiednia do każdego miejsca

Aktualności
17.04.2019

Zbliża się lato i konsumenci coraz częściej znajdują na półkach sklepowych petunie. Hodowca Eric Giesen przez cały rok pracuje nad doskonaleniem petunii i tworzeniem nowych odmian. Jeżeli potrzebujesz roślin o dużych lub małych kwiatach, odmian o wydłużonych pędach czy o kompaktowym pokroju: bez względu na to, gdzie się znajdujesz – Syngenta ma odmianę odpowiednią dla Ciebie.

Petunie Syngenta Flowers są dostępne z nasion i sadzonek. Floranova również ma serie petunii w swoim asortymencie. „W przypadku petunii sprzedajemy tylko mieszańce F1,” wyjaśnia Eric Giesen. „Mieszaniec F1 jest produktem uzyskanym w wyniku skrzyżowania dwóch linii rodzicielskich, co pozwala na otrzymanie bardzo silnych i wyrównanych roślin.”

Od petunii drobno- do wielkokwiatowych
Seria Picobella to petunia ‘milliflora’ o bardzo ładnych, drobnych kwiatach. Damask to seria z typu ‘multiflora’ o kwiatach średniej wielkości. Ramblin i Plush należą do grupy petunii o pędach zwisających. A na koniec: serie petunii wielkokwiatowych firmy Syngenta – TriTunia and Duvet – należące do typu ‘grandiflora’.

„Petunie o pędach zwisających Plush kwitną bardzo wcześnie i są kompaktowe, co jest idealne zarówno dla producentów jak i transportu,” mówi Eric. „Odmiana Ramblin wykształca duże i silne rośliny, które sprawdzają się najlepiej w architekturze krajobrazu. Z drugiej strony, odmiany Plush i Picobella doskonale sprawdzają się w kompozycjach, gdyż nie wyrastają na zbyt duże. Petunie często ze względu na swój wigor, przerastają inne rośliny.”

Każdy ma swoje preferencje
Rozrastające się odmiany petunii są szczególnie popularne w USA, podczas gdy w Europie szczególnie lubiane są rośliny kompaktowe w mieszankach kolorów. Eric: „Działamy na rynkach w Azji, Ameryce, Europie, więc wiemy, o różnych upodobaniach - rośliny o pokroju zwisającym, rozrastające się, rosnące do góry lub kompaktowe, z małymi lub dużymi kwiatami. Każdy ma swoje preferencje.”

Oprócz tego, petunie są często dostępne w niezliczonych, przepięknych kolorach. „Ja najbardziej lubię połączenia białych, niebieskich i fioletowych kwiatów i to właśnie te kolory najlepiej się sprzedają. Tak jak czerwony dla pelargonii i żółty dla bratków, biały, niebieski i fioletowy są ulubionymi kolorami petunii.” Eric łączy te trzy kolory. „To bardzo ładne połączenie, nieprawdaż? To są trzy oryginalne kolory petunii, najpiękniejsze i najbardziej żywe barwy."

Porady dotyczące pielęgnacji petunii
Jeżeli chodzi o pielęgnację, Eric ma dodatkowe wskazówki dla konsumentów. „Należy zapewnić petuniom wystarczająco dużo wody i nawozu. Ma to decydujące znaczenie dla rozwoju gęstych, obficie kwitnących roślin.” Dla producentów Eric ma zupełnie inną poradę: „Producentom doradzałbym oszczędne podlewanie, podłoże roślin powinno być dość suche, w przeciwnym razie będą zbyt mocno rosnąć.”

Skorzystaj z naszej internetowej wyszukiwarki produktów, gdzie można znaleźć całą gamę petunii z firmy Syngenta Flowers. Znajdziecie tam Państwo wszystkie informacje na temat poszczególnych produktów, łącznie z opisem uprawy.