You are here

Share page with AddThis

Lak, któremu nie można się oprzeć: Erysimum Erysistible

Aktualności
17.04.2019

„Nic na to nie poradzę, ale czasami czuję się bardzo szczęśliwy, że udało mi się to osiągnąć”, mówi z entuzjazmem hodowca, Har Stemkens. Poświęciłem dziesięć lat na finalizację hodowli serii wieloletnich laków i teraz możemy ją Wam przedstawić: Erysimum Erysistible.

„Obecnie mamy serię laków, kompaktowych, dobrze rozkrzewionych, które wykształcają trwałe kwiaty (nie wytwarzają nasion) i są dostępne w kilku kolorach.” Har jest dumny z nowych roślin. Jego zachwycająca seria Erysistible to wynik udanego skrzyżowania dwóch gatunków Erysimum.

Wyzwania związane z krzyżowaniem Erysimum 
„Na początku masz tę odmianę,” Har wskazuje na Erysimum linifolium Bowles Mauve. „Ten gatunek bylinowy występuje tylko w jednym kolorze - tak więc fiolet jest fioletem. Zaczyna kwitnąć w kwietniu i kwitnie aż do października. Tak długi okres kwitnienia, trwający całe lato, jest wspaniałą i wyjątkową wśród bylin cechą. Następnie Har skrzyżował Bowles Mauve z lakiem pospolitym. „Erysimum (Cheiranthus) cheiri jest gatunkiem dwuletnim, który występuje w wielu różnych kolorach, jednak kwitnie tylko przez około cztery tygodnie.”

„Skrzyżowanie obu gatunków Erysimum nie było wcale łatwe,” mówi Har. „Zacząłem je zapylać krzyżowo, a na pierwsze wyniki musiałem zaczekać około pięć lat.” Na wczesnym etapie prób hodowlanych Har skontaktował się z hodowcami kapusty, aby zebrać więcej wiedzy na temat rodziny kapustowatych (Brassicaceae /Cruciferae) i wyzwań związanych z jej hodowlą, gdyż gatunek Erysmium należy do tej samej rodziny. Produkcja nasion okazała się bardzo trudna, gdyż Erysimum linifolium jest niezdolne do samodzielnego zapylenia. Oznacza to, że pyłek trzeba było pobrać z innych gatunków. „Jednak kiedy udało nam się pokonać tę przeszkodę, sukcesy zaczęły przychodzić jeden po drugim!”

Prawdziwie letnie rośliny...                      
W ten sposób Har może wprowadzić na rynek serię Erysmium obejmującą cztery odmiany: Yellow, Sunset, Tricolor i Magenta. „Są one dużo bardziej wytrzymałe niż ich rodzice! Testujemy je w stanie Utah w USA, gdzie temperatury z pewnością spadną do ok. 20 stopni poniżej zera na kilka tygodni,” mówi Har. „Zaczynają kwitnąć w kwietniu i mogą przestać na pewien czas latem, kiedy robi się bardzo gorąco, jednak potem znów pojawiają się kwiaty, gdy temperatury powrócą do ‘normy’; rośliny kwitną przez całą jesień. Dla mnie ‘moje Erysistible’ to prawdziwie letnie rośliny."

Nasze nowe rośliny Erysimum Erysistible zostaną zaprezentowane podczas wystawy Spring Trials 2019, wraz z innymi ekscytującymi nowościami. Naszą wystawę Spring Trials w Andijk w Holandii można odwiedzać od 29/4/2019 do 10/5/2019. Więcej informacji można uzyskać od naszych przedstawicieli handlowych.